"Поетична осінь Володимира Забаштанського"

2016-10-06

Які не згадуй твердження тверді,

Які надмудрі не шукай прикмети,

Але народ безсмертний лиш тоді,

Коли безсмертні в нього є поети.

В.Забаштанський

Це стало вже традицією – кожного року, 5 жовтня, в день народження видатного українського поета, лауреата Державної премії ім. Т.Г. Шевченка Володимира Омеляновича Забаштанського проводити на рідній йому браїлівській землі літературно-мистецьке свято "Поетична осінь Володимира Забаштанського". Цього року воно було присвячено 76-й річниці з дня народження нашого земляка й проходило в приміщенні Браїлівського будинку культури. На оголошенні щодо проведення заходу було вказано, що на свято запрошуються всі, хто любить поезію, людей і життя. Саме такі риси характеру й мав українець з великої літери, патріот, лицар українського слова Володимир Забаштанський. Й дійсно, саме такі небайдужі до поетичного слова свого земляка люди завітали на свято. Поезія – це вогник, схожий на полум'я свічки, що запалює душу людини. Свічечка його слова запалила десятки, сотні душ наших земляків, поетів та письменників України, літературознавців, цінителів української мови. У фойє будинку культури працівники бібліотек селища Л.В. Пелипенко та Г.Д. Карпінська підготували виставку творів В. Забаштанського, книг з автографами відомих поетів та творчого доробку браїлівських аматорів слова.

На сцені, біля портрета Володимира Забаштанського, прикрашеного українським рушником, запалили свічу пам'яті. Ведучі заходу Алла Ланова і Валентина Головня запросили всіх у царство мудрого й красивого, правдивого й цінного, сильного й ласкавого, доброго й мужнього слова нашого поета – земляка, людини, що стала символом людської мужності, сили волі, великого життєлюба, справжнього патріота України, людини, яка перемогла в першу чергу себе, підіймаючись крутосхилами до вершин духовного самоствердження.

Хоча Вінниччина дуже багата на таланти, та з-поміж них виділяється людина-легенда, символ незламного духу й мужності – браїлівчанин В.О. Забаштанський. Він бачив серцем, відчував душею, мав дуже сильний голос совісті, став велетнем українського духу сучасності. Про це говорили всі, хто виступали на святі. І першим був селищний голова В.Д. Резедент. Від районної влади присутніх привітали заступник голови Жмеринської районної ради В.П. Бігас та начальник відділу культури і туризму Ю.О. Рубан.

На свято були запрошені сучасні творці слова, люди, які все своє життя, працюючи творчо й натхненно, бережуть і леліють мову та залишають у спадок новим поколінням животворне слово. Це – кандидат філологічних наук, доцент Вінницького педагогічного університету В.П. Крупка; поет, член НСЖУ, керівник Жмеринського міськрайонного літературного об'єднання "Калинове гроно" В.С. Горлей; поетеса, вчитель української мови та літератури Л.П. Вигрівач; поетеса Г.М. Кутєпова, журналістка з Києва Л. Шелест. Вони читали власні вірші присвячені відомому браїлівчанину, ділилися спогадами, а на екрані присутні мали змогу побачити поета-земляка Володимира Забаштанського та почути його голос.

Самодіяльний композитор Л. Тодосюк написав на вірші В. Горлея пісню "Посвята Забаштанському" та подарував її глядачам. Українські пісні, які так любив при житті Володимир Забаштанський, лунали в залі у виконанні тріо "Мрія" Браїлівського будинку культури. А кульмінацією літературно-мистецького заходу стала пісня "Молитва за Україну" на слова нашого відомого земляка, яку весь зал слухав стоячи, затамувавши подих. Саме її називають піснею, народженою майданом, хоча вона була написана більш ніж за 10 років до подій 2014 року, до подій, які відбуваються на сході України. Він, як у воду дивився, коли говорив про убієнних за волю синів, котрі в душах запалюють пломінь правди, щоб край заяснів.

І знову хочу пригадати слова з вірша Л.П. Вигрівач, які звучали зі сцени раніше:

Його завжди захоплювали люди,

Характери і долі їх важкі.

Він був, він є, він, безперечно буде,

Як світоч правди в нашому житті!

Так, поет живий, допоки жива пам'ять про нього у серцях його земляків, небайдужих до поетичного слова, у душах людей, які Володимир Забаштанський запалював свічечкою свого слова, вчив жити, любити, творити.

ЛарисаТупчій–провідний бібліограф-краєзнавець КЗ "Жмеринська центральна районна бібліотека

ім. В.П. Вовкодава", член НСЖУ

/Files/images/DSC01853.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 393

Коментарi